Přeskočit na obsah

Vodík a molekulární vodík

  • od

Vodík jak ho známe ze školy je jednoatomový vodík, který má jeden proton, jeden elektron a je neutrální. Je nejlehčím a nejjednodušším plynným základním prvkem a zároveň prvním prvkem v Periodické tabulce. Je velmi reaktivní, protože elektrony chtějí být v páru a kvůli tomu ho většinou v přírodě najdeme v plynné formě H2.

Při elektrolýze se molekula vody H2O rozdělí na vodíkový kation H+ a hydroxylový anion OH-. Vodíkový kation je velmi nestabilní, protože postrádá elektron, a tak velmi rychle reaguje s dalším a tím vytváří vazbu molekulárního vodíku H2 (1).

Zdravotní benefity molekulárního vodíku

Metody podávání molekulárního vodíku se dělí na inhalaci, koupel ve vodě obohacené o molekulární vodík, pití vody obohacené o molekulární vodík nebo injekčně.
Pití vody obohacené o molekulární vodík je nejjednodušším způsobem, jak do těla tento plyn dostat na denní bázi (2).

Bylo prokázáno, že molekulární vodík má terapeutický efekt ve více než 170 různých lidských i zvířecích nemocech (3). A to hlavně z důvodu, že pomáhá zmírňovat oxidativní stres a zánět v těle, které jsou kořenem pro většinu našich poruch a nemocí (4). Molekulární vodík můžeme tedy nazvat antioxidantem, protože mírní oxidaci v těle a pomáhá nastartovat náš imunitní systém. Tím snižuje volné radikály v těle a také aktivuje enzymy v těle (Nrf2 systém), které pomáhají s detoxikací organismu a předchází vzniku cukrovky a obezity (5).

V pilotní studii, při které bylo pacientům podáváno 1,5 – 2 litry vody obohacené o molekulární vodík po dobu 8 týdnů, se snížil ukazatel oxidačního stresu v moči o 43%. Zároveň se jim zvýšil o 39% počet antioxidantů v těle (6). Dalším benefitem molekulárního vodíku je zvýšená autofágie, což je proces, při kterém buňka pohltí jinou poškozenou buňku.

Neurodegenerativní nemoci

Molekulární vodík měl pozitivní efekt také ve studii s Parkinsonovou chorobou (7).
Prokazatelně snižuje aktivaci sympatických nervů a tím napomáhá zlepšit náladu a předchází úzkostem (8). Další studie dokazuje, že vodík snižuje chronický stres. Dr. Banks z univerzity ve Washingtonu popsal, že voda obohacená o molekulární vodík chrání náš nervový systém před onemocněním (10).

Borec na konec

Dixon a kolegové z Loma-Linda Univerzity ve své studii uvádí, že molekulární vodík může potenciálně pomoci s 8 z 10 nejčastějších smrtelných nemocí. Výčet těchto nemocí můžete najít na obrázku níže.

Přestože všechny výsledky ze zatím 40 dostupných studií provedených na lidech vypadají velice slibně, musíme mít na paměti, že molekulární vodík je stále v plenkách. To je hlavní důvod, proč ještě neexistuje mnoho studií, které by rozebíraly jeho vliv v dlouhodobějších klinických testech a tím potvrdily jeho benefity (11).

Zdroje:

1. Harris, Daniel C. Quantitative chemical analysis. Macmillan, 2010.
2. Ohta S. Molecular hydrogen as a novel antioxidant: overview of the advantages of hydrogen for medical applications. Methods Enzymol. 2015;555:289-317. doi: 10.1016/bs.mie.2014.11.038. Epub 2015 Jan 21. PMID: 25747486.
3. Ichihara, M., et al., Beneficial biological effects and the underlying mechanisms of molecular hydrogen – comprehensive review of 321 original articles. Med Gas Res, 2015. 5: p. 12.
4. Zhang, Y., et al., Hydrogen Therapy in Cardiovascular and Metabolic Diseases: from Bench to Bedside. Cell Physiol Biochem, 2018. 47(1): p. 1-10.
5. Korovljev, D., et al., Molecular hydrogen affects body composition, metabolic profiles, and mitochondrial function in middle-aged overweight women. Ir J Med Sci, 2017.
6. Nakao, A., et al., Effectiveness of Hydrogen Rich Water on Antioxidant Status of Subjects with Potential Metabolic Syndrome-An Open Label Pilot Study. Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition, 2010. 46(2): p. 140-149.
7. Yoritaka, A., et al., Pilot study of H(2) therapy in Parkinson’s disease: A randomized double-blind placebo-controlled trial. Movement Disorders, 2013.
8. Mizuno, K., et al., Hydrogen-rich water for improvements of mood, anxiety, and autonomic nerve function in daily life. Med Gas Res, 2017. 7(4): p. 247-255.
9. Dixon, B.J., J. Tang, and J.H. Zhang, The evolution of molecular hydrogen: a noteworthy potential therapy with clinical significance. Med Gas Res, 2013. 3(1): p. 10.
10. Dohi, K., et al., Molecular Hydrogen in Drinking Water Protects against Neurodegenerative Changes Induced by Traumatic Brain Injury. PLoS One, 2014. 9(9): p. e108034.
11. Chen, X., X. Sun, and S. Ohta, Future Directions in Hydrogen Studies. Hydrogen Molecular Biology and Medicine. 2015: Springer Netherlands.

Zdroje obrázků:
http://www.molecularhydrogeninstitute.com/dummies-guide-to-hydrogen