Přeskočit na obsah

Rozdíl mezi vodními ionizátory a vodními filtry

  • od

Mezi ionizátory a filtry je velký rozdíl a abychom vše uvedli na pravou míru, tak vám krátce vysvětlíme na jaké principu vodní ionizátor funguje a co s vodou dělá v porovnání s filtrem.

VODNÍ FILTR

Filtry čistí vodu od nežádoucích látek. Máme chemické filtry, které „zabíjí“ viry a bakterie, nebo máme takzvané mechanické filtry. Většina mechanických filtrů jsou v podstatě miniaturní síta, které mají tak malou mřížku, že se přes ně nedostanou nežádoucí látky. Každý filtr má jiný typ mřížky, je použitý jiný materiál a jiná technologie. A to je rozdíl mezi jednotlivými filtračními systémy.

Příklady typů filtrů:

Mechanické filtry

Dokáží odfiltrovat mechanické nečistoty z vody jako písek, rez, některé chemikálie a jiné větší částice. Fungují na principu průtoku skrz jemné síto, které zachytává částice o velikosti micronů.

Uhlíkové filtry

Uhlík je nejlepší přírodní pohlcovač velmi širokého spektra organických a anorganických nečistot. Základem je systém s aktivním uhlím, který dokáže odstranit zápach, zákal, chlór, herbicidy, pesticidy, zbytky léků a další nežádoucí látky. Tyto filtry neochuzují vodu o důležité minerální látky.

Reverzní osmózy

Jsou velmi účinné, ale zároveň vodu zcela demineralizují, čímž vzniká tzv. mrtvá voda, kterou lze přirovnat k destilované vodě. Takovou vodu není určitě vhodné z dlouhodobého hlediska konzumovat. Ani zpětná remineralizace z této vody neudělá vodu vhodnou k pití. 

Jak se k téhle problematice vyjádřil MUDr. František Kožíšek, CSc. (bývalý šéf Státního zdravotního ústavu, který nyní působí v Národním Referenčním Centru pro pitnou vodu), si můžete přečíst v tomto článku: https://www.vak.cz/soubory/demivod.pdf.

,,Pitná voda upravovaná přístroji, které používají reverzní osmózu, se stává z hlediska lidského zdraví technickým denaturátem. Nelze ji proto doporučit v našich přírodních a geografických podmínkách k používání jako náhradu za vodu pitnou bez újmy na zdraví (1).“

VODNÍ IONIZÁTOR

Ionizátory samozřejmě také dokáží filtrovat vodu. Konkrétně nejnovější model japonské společnosti na výrobu ionizované vody má v sobě zabudovaný trojvrstvý uhlíkový antibakteriální filtr, který vodu zbavuje chlóru, zápachu a rzi, ale zároveň v ní zanechává minerály jako je např. vápník, hořčík, draslík či sodík. Tudíž ionizovaná voda je vyfiltrovaná od škodlivých látek a zároveň je pořád plná minerálů.

filtr uvnitř ionizátoru japonské společnosti

Hlavní funkce vodního ionizátoru však nastává po samotném přefiltrování. Voda poté přechází do druhé komory, kde projde procesem zvaným elektrolýza (elektrolýza je fyzikálně-chemický jev, způsobený průchodem stejnosměrného elektrického proudu kapalinou, při kterém dochází k chemickým změnám na elektrodách). Z ionizátoru vedou dvě hadice – jedna vede zásaditou vodu (s kladně nabitými ionty) a druhá kyselou (se záporně nabitými ionty). Pomocí ovládacího panelu si lze pak navolit konkrétní pH, podle toho k čemu chceme vodu použít. Neslouží tedy pouze ke konzumaci. Voda je zároveň obohacena o molekulární vodík, který je účinným antioxidantem a má velmi pozitivní vliv na lidské zdraví. Existuje mnoho studií, které dokazují jeho terapeutický potenciál v boji proti mnoha onemocnění. 

Odkazy na studie o molekulárním vodíku naleznete zde:
https://morethanwater.cz/molekularni-vodik-a-zdravotni-potize/

volba pH
vodní ionizátor

Ceny vodních ionizátorů

Vodní ionizátory nejsou levnou záležitostí, avšak určitě můžeme na trhu narazit na levnější zařízení.
Má to však svůj důvod, proč jsou některé ionizátory dražší a některé levnější. Jejich cena se odvíjí především podle kvality a jejich funkcí.  

U levných vodních ionizátorů nelze například nastavit hodnoty pH. Je pevně dána jedna hodnota, tudíž přístroj nemá tak široké využití. Výroba vody trvá déle a voda z nich nedosahuje takových hodnot ORP jako u dražších přístrojů. Jsou vyráběny z levných a ne příliš kvalitních materiálů, díky čemuž mají nižší životnost nebo nejsou tolik uživatelsky přívětivé. Pokud levnější ionizátor obsahuje levnější materiály, například na výrobu elektrod, tak se může stát, že po delší době používání se některé jeho částice dostanou do vody a pro nás pak pití této vody může být naopak nebezpečné.

Pojďme si objasnit cenu nejnovějšího a nejvýkonnějšího vodního ionizátoru japonské společnosti. Na evropském trhu lze tento model zakoupit za 3660 € (bez DPH).    

titanovo-platinové elektrody

Vysokou položkou u ceny tohoto ionizátoru je cena 8 elektrod, které jsou vyrobené z titanu potaženého platinou (pro urychlení elektrolýzy). Díky tomu jsou elektrody schopné odolávat silnému elektrickému proudu a to po dlouhé roky. Za to také obdržela společnost cenu WQA Gold Seal Award. Rozměry titanovo-platinových elektrod jsou 135 mm x 75 mm a jak už bylo zmíněno, tak jich nejnovější model společnosti obsahuje celkem 8. Takže pokud narazíte na ionizátor, který má elektrod více, určitě si zkontrolujte i jejich rozměry, protože prodejci levnějších ionizátorů toto velice rádi používají jako marketingový tah, kdy vám tvrdí, že jejich ionizátor obsahují více elektrod, ale jejich celkové rozměry jsou pak menší než u ionizátoru japonské společnosti.  

Ionizátor má záruku 5 let a společnost uvádí, že pokud člověk dodržuje veškeré procesy spojené s jeho údržbou, tak má životnost 25 let a více. Což dokazuje kvalitu výrobků a zároveň se podepisuje na výši ceny.

Japonská společnost je jedničkou na trhu ve výrobě vodních ionizátorů a mají zde tradici neboť jsou zde od roku 1974 (2, 3). Jejich výrobky se mohou pyšnit několika významnými certifikacemi (o nich se dozvíte v samostatném článku na blogu). Tato fakta určitě také přidávájí na ceně.

Vyrábí si veškeré součástky sami v licencované továrně v japonské Osace. Část z ceny jde tedy i zaměstnancům, kteří v této továrně pracují.

Další položka, která je obsažena v ceně jsou peníze na distribuci a marketing. To je běžná položka, která je součástí ceny prakticky každého produktu. Ať už jde o prodej domu, auta nebo třeba mobilního telefonu, tak každá firma dává část peněz z produktu na distribuci nebo marketing.
A zbytek částky jde společnosti.

Zdroje:
1. Stanovisko ČS asociace vodárenských expertů k používání přístrojů na principu reverzní osmózy na doúpravu pitné vody v domácnostech,
2. MarketWatch, dostupné online: https://www.marketwatch.com/press-release/water-ionizer-market-2021-growth-research-by-top-countries-regional-segmentation-emerging-trends-global-size-business-share-and-upcoming-demand-status-forecast-to-2027-2021-07-06.