Přeskočit na obsah

Červenec bez plastu

#PLASTICFREEJULY

Výzva “Plastic free July” je globální hnutí, díky kterému se stal měsíc červenec – měsícem bez plastu. Tento nápad vznikl v Austrálii v roce 2011 a má jednoduchý cíl – zredukovat během této doby co nejvíce plastu.  Neoddělitelnou součástí je šíření povědomí o množství plastu, které každý den vyprodukujeme a o možnostech, jak věci dělat jinak.

Je to výzva pro nás všechny, abychom uchopili život do vlastních rukou a změnili věci k lepšímu. Protože současná situace je alarmující a dlouhodobě neudržitelná.

Alexander Parkers v roce 1862 představil první plast a od té doby lidstvo vyprodukovalo více než 8,3 miliardy tun plastu. Polovinu toho jen za posledních 15 let! A většina z toho – 6,3 miliard se stala odpadem. Takové množství plastového odpadu pokryje plochu o rozloze Argentiny do výšky 20cm. Množství, které je recyklováno, je nepatrné.

Snad ještě děsivější než údaje o doposud vyprodukovaném plastovém odpadu je trend, jakým se každoročně navyšuje produkce plastů. V roce 1950 byla roční produkce okolo 2 milionů tun ročně, dnes je to více než 400 milionů tun. Pokud se stávající trend nezmění, skončí do roku 2050 na skládkách nebo v přírodě dalších 12 miliard tun plastů.

Do oceánu se dostává 8 – 12 milionů tun plastů ročně. To mimo jiné znamená, že při nezměněném tempu může být do 20 let více plastů než ryb. Větší kusy plastů jsou náchylnější k fotodegradaci a poměrně rychle se rozpadají na menší částečky, až se z nich stanou mikroplasty. Čím větší hustotu plasty mají, tím více se potopí. Nejnovější výzkumy dokonce ukazují, že pod hladinou je již 4x více umělohmotných částic, než na povrchu. Kvůli plastovému znečištění hynou ročně statisíce mořských savců, želv a dalších živočichů. Zvláště nebezpečné jsou plasty pro mořské ptáky, nacházíme je ve střevech až devadesáti procent z nich.

I děti se dnes už pravděpodobně rodí zamořené mikroplasty pocházejícími z naší vody, potravin a vzduchu. Tým italských porodníků a gynekologů z římské nemocnice San Giovanni Calibita nalezl mikročástice plastů přímo v placentách a to je velmi znepokojivé zjištění. Další takový znepokojivý fakt je, že při pouhé sterilizaci kojenecké lahve se uvolní denně miliony částic mikroplastů a to i do dětské výživy. Zdravotní dopady mikroplastů na lidské tělo jsou předmětem výzkumu, a mnoho o nich zatím nevíme. Vědci se ale domnívají, že do našeho těla přinášejí chemické látky, které mohou způsobit dlouhodobé poškození, nebo podráždit imunitní systém. Navíc mohou fungovat jako nosiče látek, které naruší endokrinní systém. Mikroplasty jsou totiž dost malé na to, aby je v těle mohl roznášet krevní oběh.

Jak věci dělat jinak

Prvním důležitým krokem je začít myslet jinak. Vystoupit z komfortní zóny, podívat se na věci z širší perspektivy a uvědomit si fakta.

To, že budeme dělat věci jinak nám může přinést velké množství výhod. Protože hledáním alternativních řešení zjistíme, že produkty vyhovující kritériu „bezplastu“ jsou velmi často přírodní, netoxické a lehce odbouratelné. Mikroplasty totiž nejsou jediný problém dnešní doby. Zneklidňující je také množství toxinů, kterým jsme se sami zaplavili. Existuje nespočetné množství kosmetických produktů, úklidových a čistící prostředků, hygienických potřeb, avšak často jsou to jen chemické koktejly.

V tomto článku si postupně ukážeme tipy, jak dělat věci jinak v konkrétních oblastech našeho života.

„Nejde nám o dokonalost, ale o malé krůčky k udržitelnosti.“
„Protože když každý uděláme trochu, změní se hodně.“

Vědomý život

 • Kdo je připraven, není překvapen. Díky naší připravenosti se můžeme vyhnout situacím, kdybychom jinak byli nuceni využít jednorázové plasty. Je fajn si vytvořit svůj vlastní „zero-waste kit“, který si můžete vzít s sebou kamkoli půjdete. Může obsahovat například nerezové či bambusové brčko, starší příbory, nebo ty dřevěné. Může k němu patřit i nerezová láhev či cestovní hrnek. To už záleží jen na Vás a na tom, co rádi děláte. Na festivalu využijete například kelímek z nerezu.
 • Vyhýbat se zpracovaným potravinám. Tento tip nám nejenže pomůže omezit plasty, ale také může radikálně prospět našemu zdraví. Spoustu potravin či polotovarů si můžeme připravit sami doma. Ušetříme čas, peníze a navíc přesně víme, co jíme. Mezi ně patří například: domácí pomazánky, rostlinná mléka, raw marmeláda, jogurty, brambůrky, i ty z luštěnin, různé svačiny na cesty – ovesné vločky přes noc, datlové tyčinky atd… Můžete zamrazit uvařené luštěniny, syrové karbanátky, nugetky či noky, dýňové pyré… 
 • Spotřební myšlení. Je fajn se zamyslet se nad tím, než něco koupíme. Pomůže nám v tom jednoduchá pyramida, podle které můžeme postupovat. První krok je věci redukovat a jednorázové plasty odmítat. Druhým krokem je využít to, co máme. Například nemá smysl pořizovat nové skleněné nádoby na skladování potravin, pokud máme stále funkční plastové. Pro tyto účely můžeme využít i zavařovací sklenice. Spoustu věcí můžeme použít znovu, či jinak. Než však něco vyhodíme, zkusme to nejdříve opravit, nebo poslat dál. Následně můžeme věci nahradit za ekologičtější varianty. Potom už následuje vytřídění odpadu, recyklace či kompost. Až pokud není žádná jiná možnost, věc vyhodíme do koše. Zkusme nezapomínat na to, co se děje s věcmi, které vyhodíme do koše. Kam všechny ty odpadky půjdou? Co se s nimi stane?

Využití toho, co už doma je

 • Sklo je jedním z nejstarších obalových materiálů, které lidstvo provází už od starověku. Výroba skla je energeticky náročný proces, ale jeho recyklací se dá ušetřit až 90% energie. Je to významná surovina, která se dá velmi dobře recyklovat  (téměř do nekonečna). Ale aby to bylo možné, je potřeba tomu trochu dopomoci a to například správným tříděním. Jenže než tyto úžasné obalové materiály vyhodíme, můžeme je raději znovu použít a to na mnoho způsobů! Například jako sklenice na pití, pro uskladnění potravin, jako cestovní nádoba na svačinu, jako vázy, na DIY produkty, jako organzér…
 • Obalové materiály z plastu, které se dají znovu využít. Plastový rozprašovač můžete využít na spoustu způsobů, na domácí čistič, na rostliny. Kyblíky či misky z plastu jako květináče. Malé plastové obaly například z desinfekčního gelu na ruce můžete vymýt a použít jako cestovní balení. V pevných uzavíratelných pytlíčcích můžete zmražovat…
 • Malé nádobky z krémů či jiných přípravků můžete použít znovu, naplnit je třeba svými domácími produkty.
 • Než vyhodíte staré kartáče, nebo zubní kartáčky, můžete je použít na čištění něčeho jiného.

Nakupování

 • Zapomeňte na jednorázové plastové tašky a sáčky. Lepší alternativou jsou látkové tašky. Sáčky lze nahradit krásnými pytlíky z upcyklovaných záclon. Bavlněné či lněné pytlíčky různých velikostí se hodí mít na pečivo či svačinu.
 • Využijte možností nakupování bez obalu. Zde máte možnost využít nepotřebné sklenice či jakékoli jiné vlastní nádoby.
 • Když nemáme možnost něco sehnat bez obalu, je možnost si suroviny koupit ve velkém balení. V dnešní době plastové prostě někdy nemůžeme koupit produkt bez plastu, a proto se snažme být vědomí a dělat kompromisy. Raději jeden velký plastový obal, který se dá dále využít, než mnoho malých, které vyhodím.
 • Využijte možnost kupování produktů, které jsou baleny ve skle. Sklenice můžete potom znovu využít.

Úklid domácnosti

V ČR se ročně spotřebuje přes 80.000 tun chemických čistících a úklidových prostředků. U více než 90% všech chemických látek, které jsou dnes dostupné na evropském trhu, nebyl nikdy řádně zjišťován jejich vliv na lidské zdraví a životní prostředí. Navíc běžné úklidové prostředky na chemické bázi jsou v našich domovech těmi nejtoxičtějšími látkami. Dostáváme je do sebe dotykem i dechem. Hromadí se v nás, protože ne se všemi si naše tělo dokáže poradit.

 • Spoust těchto chemických toxických přípravku v domácnosti na čištění a úklid můžeme nahradit jedlou sodou a octem. Mají totiž fantastické vlastnosti a přitom nezatěžují přírodu. Lze je koupit bez obalu a mají mnoho dalších využití, nejen na úklid.
 • Jedlá soda – neutralizuje pachy, odstraňuje mastnotu, slouží jako čistící písek na nádobí, sporák či troubu, pomůže s vyčištěním koberce či odpadů. Můžete ji využít pro výrobu domácí drogerie, například zubní pasty, deodorantu…
 • Ocet kvasný lihový – odstraňuje vodní kámen, desinfikuje, využít ho můžete na mytí oken, jako aviváž (prádlo zanechá měkké a podporuje stálobarevnost), nebo na nerezové povrchy či plísně.
 • Mytí nádobí můžeme využít tuhé mýdlo, například kokosové či marseilské, které perfektně odmašťuje a vydrží dlouho. K tomu krásné dřevěné kartáče s přírodními štětinami, kterých je na výběr mnoho druhů, například na lahve, na zeleninu, drátěnky z kokosových vláken, popřípadě staré zubní kartáčky.
 • Kdo používá myčku na nádobí, může už i v běžné drogerii sáhnout po ekologičtějších mycích tabletách v biodegradabilním balení. Sůl i leštidlo seženete dnes i bez obalu.
 • Místo jednorázových papírových útěrek lze používat pratelné látkové útěrky.
 • Praní prádla může být non toxic a bez plastu. Prací gel či prášek si můžete jednoduše doma vyrobit. Můžete použít surové mýdlové ořechy, popřípadě využít možnost stáčeného pracího gelu. Na skvrny pořiďtě olivové mýdlo a na bílé prádlo bělící prášek, jak jinak, než bez obalu. Aviváž buď stáčenou a nebo využijte ocet, který změkčuje a zachovává barvy. Je fajn využít i prací pytlíky proti uvolňování mikroplastů a dát přednost dřevěným kolíčkům před plastovými.

Péče o tělo

 • V péči o tělo začneme mytím. Ekologická alternativa ke klasickým „sprcháčům“ je stáčený sprchový gel, například od české značky Tierra Verde. Nebo si můžete vybrat z celé řady unikátních tuhých tělových mýdel.
 • Spoustu produktů si můžeme vyrobit jednoduše sami doma. Například: tělový peeling z kávy, šlehané tělové máslo, desinfekční olej, masážní olej, repelent, tělový sprej, opalovací krém, deodorant a mnoho dalších…
 • Na holení místo jednorázové žiletky můžeme mít klasický kovový holící strojek, popřípadě je k dostání i holící strojek z recylovaného plastu s vyměnitelnou hlavicí. Holící pěnu můžeme nahradit tuhým mýdlem na holení.

Péče o vlasy

 • Co se týká vlasové péče, na trhu se objevuje stále více tuhých šampónů i kondicionérů. Díky tomu je snažší najít alternativu, která vám bude vyhovovat. Na internetu naleznete mnoho tipů na NoPoo metodu, kdy místo šampónu můžete využít například jíl, mouku či indické bylinné směsi.
 • Pro výživu vlasů využijme domácí vlasové masky a zábaly. Na čistící masku použijte jíl, na proteinovou péči rýžovou vodu. Vhodné jsou také různé rostlinné oleje.
 • Mezi mytím využijte možnost suchého šampónu, který jednoduše doma vyrobíte z pár ingrediencí.
 • Na styling zkuste domácí gel ze lněných či chia semínek.
 • Skvělým tipem jsou i dřevěné kartáče a hřebeny.

Péče o plěť

Za ekologické varianty produktů vám vaše pleť poděkuje.

Většinou jsou přírodního složení a respektují tak citlivé pH naší kůže.

 • K odličování využijte tuhé mýdlo na pleť, vyrobte si vlastní dvoufázový odličovač z oleje a květové vody, použijte bavlněné pratelné odličovací tamponky.
 • Pleťovou masku si jednoduše vyrobte. Použít můžete jíl či jiné přírodní suroviny.
 • K péči o pleť jsou také vhodné jemné rostlinné oleje různých druhů – mandlový, sezamový, avokádový, arganový, jojobový, meruňkový, hroznový, moringový, ricinový…
 • I s dekorativní kosmetikou to lze. Sáhněte po té minerální, která je minimalistická a efektivní. Například značka ZAO je první, která má znovu naplnitelné bambusové obaly.

Ústní hygiena

 • Skvělou volbou je bambusový zubní kartáček, štětiny mohou být z různých materiálů, někdy jsou rozložitelné – například z celulozy, jindy jsou z nylonu a proto je potřeba štětinky vytrhat před zkompostováním
 • Na cestu jedině s bambusovým obalem na kartáčky.
 • Zubní pasta je již dostupná ve skle a navíc bez fluoru a chemie. Další možnost je zubní prášek, který lze koupit či vyrobit. Zajímavým řešením je zubní pasta či ústní voda v tabletách. 
 • Ústní vodu můžete snadno vyrobit doma dle svých preferencí, nebo sehnat ve skle.
 • Další potřeby pro ústní hygienu již lze sehnat v ekologických variantách. Ať už se jedná o mezizubní kartáčky, zubní nit či škrabku na jazyk.

Intimní hygiena

Menstruační pomůcky, používáme je pár dní v měsíci a přitom jejich správný výběr je mimořádně důležitý pro ženské zdraví. Konvenční jednorázové hygienické potřeby nejsou dobré pro naše zdraví, ale ani pro naší planetu. Naštěstí existuje hned několik řešení.

 • Látkové vložky jsou dnes k dostání v mnoha různých barvách, vzorech, materiálech i velikostech.
 • Menstruační kalíšek, který vydrží spoustu let a je dlouhodobě nejlevnější variantou. Jednoduchá manipulace, údržba a velká spolehlivost po delší dobu. Více informací naleznete na českém webu www.kalisek.cz, nebo přímo na eshopu www.maluna.cz.
 • Jednorázové hygienické potřeby avšak netoxické, z ekologických materiálů a plně rozložitelné. Neobsahují zbytky hnojiv, pesticidů, chemie a nejsou běleny chlórem. Například od značky ECO by Naty.
 • Menstruační kalhotky.

Oblečení

„Fast fashion“ je celosvětový problém. Na rychlo šité oblečení, které dlouho nevydrží.

 • Většina oblečení je z části z plastu a umělých materiálů. Přednost můžete dát kupování oblečení z přírodních materiálů.
 • Podpořit upcyklaci plastu můžete i zakoupením produktů z materiálů, při jejichž výrobě jsou využity PET láhve. Například česká značka Circlle vytvořila skvělé oblečení na jógu či sport. Z recyklovaných materiálů můžete zakoupit i boty či batoh.
 • Skvělé je dát novou šanci oblečení z druhé ruky a hned tak něco nevyhazovat.
 • Kupujte oblečení tak, aby vám sedělo do šatníku a vydrželo dlouho.

Mezi další možnosti, jak šetřit naší planetu je přidávat věci do domácnosti vědomě. Pokud sháníte například podložku na jógu, skvělé jsou korkové jógamatky z přírodního kaučuku. Lze k nim sehnat i ekologické příslušenství, jako korkové bloky. Místo sáčků na svačinu lze použít voskované ubrousky. 

Vodní ionizátor s filtrem

Je to jedna z věcí, které vnesly do mého života ještě více udržitelnosti a jednoduchosti.

Nejen, že nabízí vodu v nejvyšší kvalitě s perfektní chutí, navíc je obohacena o nejmenší molekulu ve vesmíru, kterou je molekulární vodík. Ten je schopen procházet buňkami rychle a jednoduše a přitom transportovat potřebné živiny.  Takto upravená kohoutková voda je zásaditá, což velmi pomáhá udržovat vnitřní harmonii těla.

Vodní ionizátor japonské společnosti je pro domácnost skvělým řešením. Navíc totiž nabízí možnost volby pH ve škále 2,5 – 11,5 pH.  Vynahradí mnoho produktů běžně používaných v domácnosti. 

Díky němu mám možnost pomocí takto upravené vody odstranit jednoduše mastnotu, pesticidy, desinfikovat povrchy. Mít čistič na okna, skla, zdrcadla a dokonce brýle v jednom! Hravě zastoupí tonikum na pleť i antibakteriální sprej. Díky tomu můžeme nabídnout svým mazlíčkům i rostlinám vodu přesně takovou, jakou potřebují. Odpadá nutnost kupovat balenou kojeneckou vodu. Celkově urychluje mnoho procesů v domácnosti včetně vaření, namáčení luštěnin či klíčení. Jednoduše zmenší množství chemikálií ve vaší domácnosti.

Zbaví vás nutnosti kupovat balenou vodu či řešit kvalitu pitné vody z kohoutku. Jak kvalita kohoutkové vody tak balená voda je jeden z největších problémů dnešní doby. Plastové mikročástice jsou součástí vody už i v Česku.

Na planetě žije přes 7 miliard lidí, více než miliarda nemá přístup ke kvalitní pitné vodě. Je ale otázka zda zbylých 6 miliard může považovat svou vodu za kvalitní a pitnou. Stále častěji je prokazováno, že se ve vodě nachází cizorodé částice a mikroplasty. A že voda, která se k nám dostává, je většinou pitná, ale její kvalita je diskutabilní. Na světě se spotřebuje 1 milion balených vod za minutu a pouze kolem 30% plastových lahví se recykluje. To znamená, že 700 000 lahví se „někam“ odhodí.

Zatím jediným a nevyhnutelným řešením je omezení spotřeby plastů, především těch jednorázových, které nám během několika desítek sekund projdou rukama a stávají se odpadem. Každou minutu se na světě vyprodukuje milion PET lahví. Skutečně je všechny potřebujeme? Musíme jíst jídlo plastovou lžičkou, vyrobenou na druhém konci planety? Jednorázové plasty a obaly, jak již bylo řečeno, představují čtyřicet procent veškerého plastového odpadu.

Zkuste se vy sami zamyslet nad tím, co konkrétně ve vašem životě můžete udlěat jinak.

Nemusíte hned měnit celý svět. Stačí začít u sebe. Malými kroky, každý den.